PVD atgādina – mājas (istabas) dzīvnieki ir jāvakcinē pret trakumsērgu

Francijā, kas atzīta par brīvu valsti no trakumsērgas, kādam 3 mēnešus vecam sunim, kas valstī, visticamāk nelikumīgi, ievests no Ziemeļāfrikas, konstatēta trakumsērga.

Suns kļuvis agresīvs, tādēļ īpašnieks to aizvedis pie veterinārārsta, kurš dzīvnieku, ņemot vērā aizdomas par trakumsērgu, eitanazējis. Veicot pārbaudes, apstiprināta trakumsērgas diagnoze un noskaidrojies, ka suns ir bijis slims nevis ar Eiropai, bet gan Ziemeļāfrikas reģionam raksturīgu trakumsērgas tipu. Tad arī atklājies, ka dzīvnieka īpašnieks suni, kas nav bijis vakcinēts, identificēts un bija bez dokumentiem, nelegāli ievedis Francijā.

Atgādinām, ka no trešās valsts ieceļojot Eiropas Savienībā, suņi, kaķi un mājas (istabas) seski tiek pakļauti dokumentu un identitātes kontrolei, ko uz robežas veic muita.

Lai dzīvnieku no trešās valsts varētu ievest Eiropas Savienībā, tam ir jābūt identificētam ar mikroshēmu, kā arī vakcinētam pret trakumsērgu. Uz robežas būs jāuzrāda arī dzīvnieka identifikāciju un vakcināciju apliecinoši dokumenti.

Lai gan Latvijā pēdējo gadu laikā nav konstatēts neviens trakumsērgas gadījums dzīvniekiem, ņemot vērā trakumsērgas izplatību kaimiņvalstīs, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina regulāri veikt suņu un kaķu vakcināciju pret trakumsērgu, kā arī ziņot veterinārārstam vai PVD par katru trakumsērgas aizdomu gadījumu.

Atgādinām, ka trakumsērga ir bīstama, neārstējama dzīvnieku un cilvēku dzīvību apdraudoša infekcijas slimība. Trakumsērgas rezervuārs dabā ir savvaļas dzīvnieki, galvenokārt - lapsas un jenotsuņi. Tomēr ir valstis un reģioni pasaulē, kur trakumsērga ir sastopama klaiņojošu suņu un ielās mītošu kaķu populācijā, tāpēc ir jāuzmanās gan pašiem ceļotājiem, izvairoties no jebkāda tieša kontakta ar nejauši ielās sastaptiem dzīvniekiem, gan jāsargā savi mājdzīvnieki, ja ceļojat kopā ar tiem. Mājdzīvnieki, visbiežāk nevakcinēti suņi un kaķi, ar trakumsērgu inficējas pēc kontaktēšanās ar slimiem savvaļas dzīvniekiem. Vienīgais efektīvais trakumsērgas profilakses pasākums ir savlaicīga dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu.

Pateicoties sistemātiskai savvaļas dzīvnieku vakcinācijai, kas Latvijā kopš 2005. gada regulāri tiek veikta pavasarī un rudenī - pēdējais trakumsērgas gadījums meža dzīvniekiem konstatēts 2010. gadā, bet mājas (istabas) dzīvniekiem – 2012. gadā. Pasaules Dzīvnieku veselības organizācija (OIE) Latviju oficiāli atzinusi par valsti, kas ir brīva no trakumsērgas.

PVD regulāri veic trakumsērgas monitoringu meža dzīvnieku populācijā. Pozitīvi trakumsērgas gadījumi līdz šim nav konstatēti.

Avots: pvd.gov.lv