Mājdzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu

Kad Jūs esat iegādājies četrkājaino draugu, jāatcerās: mājdzīvniekiem jāveic vakcinācija pret dažādām slimībām. Pastāv vairāki veidi nopietnu infekcijas slimību , no kurām cieš gan kaķi, gan arī suņi. Viena no šādām slimībām – trakumsērga. Mājdzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu ietilpst obligātajā potēšanas sarakstā.

Kāpēc nepieciešama vakcinācija pret trakumsērgu?

Mājdzīvnieki kontaktē ar ārējo vidi tad, kad tos izved pastaigā. Īpaši bieži šī iemesla dēļ ielās parādās suņi. Protams, inficēšanās risks mājdzīvniekiem ir daudz mazāks nekā tiem četrkājainajiem, kuri pastāvīgi dzīvo šajā vidē. Tomēr viņš pastāv. Trakumsērga – smaga infekcijas slimība, kuras letālais iznākums sastāda līdz pat 100%. Infekcija tiek nodota caur inficētā siekalām, tāpēc ir divi galvenie pamatveidi, kā slimība nonāk pie kaķiem un suņiem:

  • Caur inficētā dzīvnieka kodienu.
  • Apēdot inficētos grauzējus.

Tiešās briesmas šajā gadījumā apdraud arī cilvēku, jo mājdzīvnieka siekalas var nokļūt uz saimnieka brūcēm, caur kurām vīruss iekļūst viņa organismā.

Kad dzīvniekam tiek ievadīta vakcīna, viņam izveidojas antivielas pret trakumsērgu, kas dod iespēju izveidot rezistenci pret saslimšanu.

Kā notiek vakcinācija pret trakumsērgu mājdzīvniekiem

Kucēnus vakcinē 3 mēnešu vecumā, kaķu vakcinācija notiek 3 - 4 mēnešu vecumā. Agrākos vecuma termiņos vakcinācija tiek uzskatīta par mazefektīvu, jo mazuļi saņem pirmās antivielas caur mātes pienu.

Parasti 2 nedēļu laikā pēc vakcinācijas kucēniem un kaķēniem izstrādājas aktīva imunitāte pret saslimšanu. Šajā laikā jāievēro piesardzības pasākumi mājdzīvnieku kopšanā:

  • Nedrīkst pieļaut saaukstēšanos.
  • Nedrīkst izvest uz ielas.
  • Nedrīkst tos mazgāt.

Ja kontakts ar inficēto notika agrāk, nekā dzīvnieks bija vakcinēts, tad iespējams izmantot hiperimūnu serumu ar gatavām antivielām, pateicoties kurām mīluļiem izveidojas īslaicīga pasīvā imunitāte. Pēc pirmās vakcinācijas nākamā tiek veikta pēc gada, turpmāk – katru gadu. Turklāt, var izmantot vakcīnu veidus, kuri dod aktīvo imunitāti uz 3 gadiem.

Vakcinācija pret trakumsērgu tiek veikta pilnīgi veseliem kaķiem vai suņiem, kuri ir izārstēti no helmintiem un parazītiem ne mazāk, kā 2 nedēļas pirms vakcinācijas veikšanas. Preparāts tiek ievadīts zem ādas vai intramuskulāri. Izmantojot neidentiskas vakcīnas, tās ievada dažādās vietās. Parasti imunizāciju pret trakumsērgu dzīvnieks pārcieš viegli, lai gan reizēm novērojams gurdenums 2 – 3 dienu laikā un apetītes zudums. Kontrindikācijas kārtējai vakcinācijai var būt dzīvnieka grūtniecība, pēcnācēju zīdīšanas periods, saslimšanas.