Kā atšifrēt etiķetes uz dzīvnieku barības iepakojumiem?

Dzīvnieku barība

Lai pareizi izvēlētos barību savam mīlulim, jāizpēta šīs barības sastāvu. Uz iepakojumiem parasti tiek norādītas barības sastāvdaļas, tostarp, olbaltumvielu, tauku, ogļhidrātu, šķiedru un citu uzturvielu daudzums. Vēl var noskaidrot to, vai barības sastāvā iekļauti kaitīgi konservanti, kā arī nepieciešamo barības daudzumu, kas jādod dzīvniekam, ņemot vērā viņa svaru.

Sausās vielas pamats

Barības atšķiras viena no otras arī mitruma līmeņa ziņā. Piemēram, konservēta barība var saturēt līdz 80% mitruma, tai pat laikā sausā barība satur tikai apmēram 6%. Informācija par barības mitruma līmeni palīdzēs Jums, vispirmām kārtām, noteikt reālo barības vērtību. Jo barības cena tiek noteikta par kg. Ja Jūs pērkat konservētu barību, tad ņemiet vērā, ka par šo cenu Jūs saņemsiet tikai 20% barības un 80% ūdens. Otrkārt, ņemot vērā barības mitruma līmeni, Jūs varēsiet salīdzināt olbaltumvielu un tauku daudzumu dažādos barības veidos. Lieta tāda, ka uz iepakojuma norādītā tā vai cita komponenta daudzums procentu izteiksmē attiecināms uz barību kopumā, nevis uz tā sauso komponentu. Tāpēc, pārveidojot Jūs interesējošos parametrus, Jūs varēsiet salīdzināt tos ar dažādiem barības veidiem.

Piemēram, sausā dzīvnieku barība satur 10% mitruma, tad sausā viela sastāda 90%. Pieņemsim, ka uz šādas barības iepakojuma norādīts, ka olbaltumvielu līmenis sastāda 20%. Tāpēc 20% olbaltumvielas jāizdala ar 90% sausās vielas. Rezultātā mēs iegūsim 22% olbaltumvielas uz sausās vielas bāzes. Pēc tam salīdzinām olbaltumvielu līmeni ar konservētu barību, kur mitruma līmenis sastāda 80%, bet sausā viela, attiecīgi, 20%. Pieņemsim, ka uz iepakojuma norādīts olbaltumvielu daudzums 5%. Tādējādi sanāk, ka konservētā barībā ir lielāks olbaltumvielu daudzums uz kilogramu sausās barības, nekā sausajā barībā. Analoģiskus aprēķinus var veikt arī ar taukiem, ogļhidrātiem, šķiedrām utt.

Garantēta analīze

Garantētas analīzes formā uz barības iepakojuma tiek norādīta informācija par minimālo kopējo olbaltumvielu un tauku daudzumu un maksimālo šķiedru un ūdens daudzumu. Olbaltumvielu un tauku daudzums norādīts sarakstā neapstrādātā veidā, nevis sagremotā. Šo komponentu sagremojamība ir atšķirīga, atkarībā no avota.

Sastāvdaļu saraksts

Ražotājiem obligāti jānorāda sastāvdaļu sakrakstu, kuras iekļautas barības sastāvā, pēc svara dilstošā secībā. Rūpīgi izpētot šo sarakstu, Jūs varēsiet noteikt barības kvalitāti un izvēlēties pašu labāko savam mīlulim. Starp citu, pievērsiet īpašu uzmanību saraksta beigu daļai. Daži negodīgi ražotāji cenšas nomaskēt nevēlamas sastāvdaļas, sadalot tās sīkākās sastāvdaļās un ievietojot saraksta beigās. Piemēram, sastāvdaļu saraksts var izskatīties sekojoši: liellopu gaļa, vesela kukurūza, kukurūzas glutēns, veseli graudi, kviešu klijas, kviešu milti utt. Taču, sagrupējot visas kukurūzas sastāvdaļas, sanāks, ka tās, kopumā ņemot, pārsniedz liellopu gaļu un kviešus. Tāpēc, lai izvēlētos piemērotu un kvalitatīvu barību, vispirms jātiek skaidrībā ar virsām sastāvdaļām, jāpazīst konservantus un krāsvielas, kā arī jāzina to īpašības.

Ieteikumi saistībā ar barošanu

Uz katra barības iepakojuma Jūs atradīsiet ieteikumus saistībā ar barošanu, atkarībā no dzīvnieka svara un izmēriem. Tomēr ņemiet vērā, ka šiem ieteikumiem ir vispārējs raksturs. Jo katrs dzīvnieks ir individuāls - visiem ir atšķirīga miesas uzbūve, dažādi fiziskās aktivitātes līmeņi, atšķirīga vielmaiņa, dzīvesveids. Vēl nepieciešamās barības daudzumu ietekmē vecums, šķirne, stress un daudzi citi faktori. Bet tas nenozīmē, ka uz iepakojuma norādītā informācija nav vajadzīga, Jūs varat to izmantot kā sava veida vispārējo atskaites punktu. Tālāk skatieties pēc sava dzīvnieka vajadzībām – ja viņš visu laiku ir izsalcis, tad palieliniet devu un barojiet biežāk. Ja mīlulis neizēd visu bļodiņu, tad nelieciet viņam ar varu visu apēst. Savukārt tad, ja parādās aptaukošanās pazīmes, tad samaziniet barības devu. Vērojiet sava mīluļa kondīciju, nevis stingri ievērojiet instrukcijas.

Avots: www.petnews.lv