Fakti un mīti par kaķiem!

Kaķu ārstēšana

Pastāv neskaitāmi mīti, kas saistīti ar kaķiem. Mēs paņēmām pašus izplatītākos no tiem un izlēmām noskaidrot to, kas šajos mītos ir taisnība, bet kas – nē.

Pieņemts uzskatīt, ka kaķi spēj izārstēt sevi, laizot savas brūces. Taču to var attiecināt tikai uz nelielām brūcēm – laizot to, kaķis dezinficē visu brūci. Taču tad, ja ir nopietns ievainojums, tad labāk neļaut dzīvniekam laizīt to ar savu mēli, kurai ir raupja virsma.

Bieži vien var dzirdēt viedokli, ka kaķi uztur līdzsvaru ar savu ūsu palīdzību. Tomēr patiesībā ūsām ir pavisam cita loma – tās ir taustes orgāni, tāpēc ar līdzsvaru tām nav nekā kopīga.

Daudzi ir pārliecināti, ka suns nevar draudzēties ar kaķi. Pārliecinoši apgalvojam, ka tas ir vistīrākais mīts. Pasaulē ir tik daudz stāstu, kas pierāda pilnīgi pretējo. Vienkārši šīm dzīvnieku sugām ir atšķirīga uzvedība, tāpēc viņiem bieži vien rodas savstarpēja nesapratne. Taču tad, ja viņi izauguši vienā ģimenē, tad šie dzīvnieki būs paši labākie draugi.

Daudzi cilvēki ir pārliecināti, ka naktī kaķi redz tik pat labi kā dienā. Taisnība ir tikai tajā apstāklī, ka šie dzīvnieki redz tumsā nedaudz labāk, nekā cilvēki, pateicoties viņu acs uzbūves īpatnībām. Starp citu, ielāgojiet, ka dienā šiem dzīvniekiem ne tuvu nav ideāla redze – viņi cieš no tālredzības un bieži vien neredz to, kas notiek viņiem degungala priekšā. Piemēram, bļodiņu ar ēdienu viņi atrod pēc smaržas. Starp citu, ošņājot pārtiku, viņi tikai vēlas noskaidrot tās temperatūru, nevis garšu.

Daži saimnieki neved savus lolojumus pie veterinārārsta, jo uzskata, ka tad, ja kaķis netiek laists ārā, tad tas nevar saslimt. Tomēr vajadzētu ņemt vērā to, ka bīstamu slimību ierosinātāji var nokļūt Jūsu mājoklī ar saimnieku apģērba un apavu starpniecību, kā arī ar inficētu kaķiem paredzēto pārtikas produktu starpniecību. Tāpēc jebkurā gadījumā vajadzētu sekot līdzi sava lolojuma uzvedībai, un, pamanot kaut ko nelāgu, nekavējoties vajadzētu doties pie speciālista.

Vēl var dzirdēt to, ka pēc sterilizācijas kaķi paliek resni un slinki. Tomēr tā nenotiek vienmēr. Pēc šādas operācijas viņi tik tiešām paliek daudz miermīlīgāki un mierīgāki, ko daži cilvēki uztver kā slinkumu. Taču ikviens kaķis – gan kastrēts, gan arī nekastrēts, guļ ne mazāk kā 18 stundas diennaktī. Bet ziemā viņi guļ gandrīz visu diennakti, pieceļoties tikai tāpēc, lai paēstu, tāpēc ar kastrāciju tam nav nekāda sakara!

Pastāv mīts, ka kaķi vienmēr nesāpīgi piezemējas uz ķepām. Protams, mājas kaķi ir labi akrobāti, bet iedzimts instinkts palīdz krītošam kaķim piezemēties uz ķepām. Tomēr, tas nenozīmē, ka dzīvnieks ir neievainojams un nejūt sāpes. Krišana no liela augstuma ļoti bieži izraisa kaulu lūzumus, kā arī dzīvnieks var nomirt.

Samērā bieži var dzirdēt to, ka Siāmas šķirnes pārstāvji ir vairāk agresīvi, nekā citi kaķi. Ar kaķiem dzīvē ir tāpat, kā ar suņiem dziesmiņā „suns kož tikai tad, ja viņam ir suņa dzīve”. Tikai cilvēks, viņa cietsirdīgā attieksme un nesapratne var padarīt dzīvnieku agresīvu. Siāmas šķirnes kaķi vienkārši ir ļoti kustīgi, temperamentīgi un spilgtāk par citiem pauž savas emocijas.

Pastāv arī tāds viedoklis, ka kaķi ir viltīgi un slikti uzvedās par spīti saviem saimniekiem. Tomēr, viss ir ļoti individuāli. Katram kaķim ir savs raksturs. Bet uzvedības problēmas bieži vien saistītas ar stresu. Šie dzīvnieki ir ļoti jutīgi pret izmaiņām saimnieka dienas kārtībā, pret remontu un ģimenes strīdiem, kas var izraisīt stresu un pat depresiju. Uzvedības problēmas varētu būt saistītas arī ar dažādām slimībām. Ja kaķis sāk nokārtoties vietā, kas nav īpaši paredzēta šiem nolūkiem, tam varētu būt kāda nieru slimība.

Vēl viens samērā izplatīts mīts – kaķiem nepieciešamas zivis. Šim mītam ir zinātnisks pamatojums. Kaķiem nepieciešams taurīns un A vitamīns, bet zivs produkti – tas ir labs gan viena, gan arī otra avots. Tomēr daudzi gaļas produkti satur samērā lielu gan taurīna, gan arī A vitamīna daudzumu.

Avots: www.petnews.lv