Astes lūzums kaķim: kā veterinārs var palīdzēt, simptomi un ārstēšana

Astes lūzums ir diezgan izplatīta trauma, kurai var būt nopietnas sekas, ja to atstās bez uzmanības. Aste ir dzīvnieka mugurkaula turpinājums, tajā ir daudz asinsvadu un nerva galu. Ikviens tās ievainojums negatīvi ietekmē mājdzīvnieka veselību, taču lūzuma gadījumā, pēc iespējas ātrāk jāatrod veterinārā klīnika.

Cēloņi un simptomi

Astes bojājumi kaķim bieži notiek tajās mājās, kur ir mazi bērni. Tāpēc bērnam nepieciešams izskaidrot, ka nedrīkst vilkt kaķi aiz šīs ķermeņa daļas vai kāpt tai virsū. Kādi vēl mēdz būt nopietni bojājumu iemesli:

  • Svešķermeņu piesiešana astei.
  • Astes ievēršana durvīs.
  • Spiediens (piemēram, kad cilvēks uzkāpj ar kāju).
  • Kritiens no augstuma (no balkona, koka).
  • Notriekšana ar autotransportu.
  • Kautiņš ar suņiem vai citiem kaķiem.

Mēdz būt atvērti un slēgti lūzumi. Atvērta lūzuma gadījumā dzīvnieka āda ir būtiski bojāta, redzama atvērta brūce. Slēgta bojājuma gadījumā saimnieks var sataustīt izciļņus vai neparastus izliekumus mājdzīvnieka ķermenī. Plīsumi un plaisas visbiežāk paliek neredzami, taču pēc tam tie var izraisīt paralīzi, defekācijas un urinēšanas procesu traucējumus un citas veselības problēmas. To var atklāt, ja tiks izmantots rentgens, ko nozīmēs uzmanīgs veterinārs.

Aizdomu gadījumā par traumu ir nepieciešama veterinārā klīnika. Kas var pievērst saimnieka uzmanību kaķa dīvainās izturēšanās gadījumā: nedabisks astes izliekums, audu tūska ap iespējamo bojājuma vietu, brūce – atklāta lūzuma gadījumā, mājdzīvnieka agresīva izturēšanās. Veterinārs rūpīgi apsekos dzīvnieku, nozīmēs nepieciešamās diagnostikas metodes, galvenā no kurām ir – rentgens.

Diagnostikas metodes un ārstēšana pie veterināra

Veterinārija, kā galveno uzdevumu izvirza – noskaidrot lūzuma atrašanās vietu, tā veidu un pakāpi. Veterinārs veic anestezējošo injekciju (vai izmanto vietējas nozīmes anestēzijas līdzekli) un uz astes virsmas uzklāj pretmikrobu līdzekli. Visbiežāk tiek nozīmēts rentgens – tas ļauj precīzi noteikt bojājumu raksturu. Astes lūzuma arstēšanas metodēs veterinārija izmanto: ciešu pārsēju vai ģipsēšanu, operatīvo ārstēšanu (atklāta lūzuma gadījumā), īpašus fiksējošos pārsējus. Ja lūzums atrodas pie astes pamatnes, veterinārs var ieteikt to amputēt. Veterinārā klīnika palīdzēs saglabāt mājdzīvnieka veselību un izvairīties no nopietnām komplikācijām.