Enciklopēdija

Vetklīnika palīdzēs atklāt un novērst kaķu un suņu glaukomu

Vetklīnika

Šobrīd eksistē liels suņu un kaķu slimību daudzums, tāpēc, ja Jums ir mājdzīvnieks, agri vai vēlu būs nepieciešams vetklīnikas apmeklējums, jo nevar visu patstāvīgi atklāt un izārstēt mājas apstākļos. Tāpat, šeit būs grūti veikt dzīvnieku analīzes, nepieciešamības gadījumā saņemt speciālista kvalificētu konsultāciju.

Cilvēkiem, kuriem ir suņi un kaķi, būtu jāzina visu par glaukomu. Tas ir slimību kompleks, kur tiek novērota tīklenes un acs nerva atrofija, paaugstināts iekšējais acs spiediens. Rezultātā dzīvniekam tiek bojāta redze vai arī iestājas pilnīgs aklums.

Vetklīnika palīdzēs uzzināt, ka acs spiediens stabilitāti regulē speciāla šķidruma atteces kontroles sistēma, kura atrodas acs ābola iekšpusē. Ja kaut kas notiek un attece tiek traucēta, šķidrums sāk uzkrāties, kā rezultātā paaugstinās acs spiediens un notiek slimības attīstība.

Iemesli, kāpēc attīstās glaukoma

Dotā saslimšana var attīstīties vairāku iemeslu dēļ. Starp galvenajiem var minēt:

  • Iedzimtā glaukoma – šajā gadījumā acs drenāžas sistēma jau sākotnēji attīstās anomāli.
  • Primārā glaukoma, kura savukārt iedalās atvērtajā un slēgtajā. Atvērtā kakta glaukomu visbiežāk var novērot basetiem, koker-spanieliem, bigliem, pūdeļiem, čau-čau. Slēgtā kakta glaukoma ir novērojama samojediem, minipūdeļiem, labradoriem, sibīrijas haskijiem.
  • Sekundārā glaukoma iestājas, ja veidojas varavīksnenes, pigmenta cista, ar acs lēcas subluksāciju, luksāciju, parādoties kataraktai.

Kataraktas galvenās pazīmes

  • Rūpējoties par dzīvnieku var pamanīt, ka mainās tā uzvedība, tas kļūst agresīvs vai depresīvs. Ja ir šādi simptomi, labāk uzreiz doties uz vetklīniku, kur tiks veiktas dzīvnieku analīzes. Šādu simptomu gadījumā var parādīties bleforospazms. Šajā laikā dzīvniekam palielinās acs spiediens un tas izjūt stipras galvas sāpes.
  • Ja paaugstinātais acs spiediens pāriet hroniskā stadijā, rodās: buftalms – būtiska acs ābola izmēru palielināšanās.
  • Paplašinās acs zīlītes.
  • Veidojas radzenes tūska, vai kā to sauc – “zilā acs”.
  • Mainās asinsvadi, tie kļūst līkumoti, pārpildīti.
  • Ja uz acs nervu tiek veikts stiprs spiediens, iestājas aklums.

Vetklīnika palīdzēs diagnosticēt glaukomu. Būs jāveic daudzas svarīgas procedūras un jānodod dzīvnieku analīzes. Veterinārā klīnika Ami’s palīdzēs veikt vajadzīgās analīzes, tās darbinieki izstāstīs, kāda ir pareizā dzīvnieku aprūpe.

Lai atklātu glaukomu, speciālisti izmērīs acs spiedienu, veiks acs ābola USG, apskatīs acs dibenu. Turklāt veiks diagnostiskos testus uz ģenētisko noslieci. Kādas tieši diagnostikas metodes izvēlēties, speciālists izvēlēsies atkarībā no situācijas.

Glaukomas ārstēšana

Glaukomas ārstēšana ir atkarīga no tā, vai acs redz, vai neredz. Pirmajā gadījumā tiek noteikts vai tā ir primārā vai sekundārā glaukoma. Savukārt primārās gadījumā tiek nozīmēti speciāli preparāti, kā arī pretiekaisuma terapija. Tāpat iespējama ķirurģiskā ārstēšana. Sekundārās gadījumā tiek novērsts iemesls.

Ja dzīvnieka acs neko neredz, vetklīnika piedāvā protezēšanu vai acs ābola enukleāciju.