Enciklopēdija

Vēdera uzpūšanās mājdzīvniekiem

Simptomātika: Vēdera uzpūšanās

Ar vēdera un gremošanas trakta uzpūšanos cieš visi mājdzīvnieki: suņi, kaķi, truši. Traucējumi rodas gāzēm vai šķidrumam uzkrājoties vēdera dobumā. Visbiežāk vēdera uzpūšanās – nav patstāvīga slimība, bet gan dažādu patoloģiju simptoms.

Šāda stāvokļa galvenie iemesli:

  • Iekšējo orgānu darbības traucējumi.
  • Disbakterioze.
  • Kļūdas barošanā.
  • Kustību nepietiekamība.
  • Audzēji.
  • Traumas.
  • Inficēšanās ar helmintiem.

Visizplatītākais gāzu uzkrāšanās iemesls – barošanas režīma pārkāpumi. Piemēram, gaļēdāji (suņi, kaķi, seski) saņem par daudz ogļhidrātu, tos baro ar pupiņām, soju. Normālai gremošanai uzturā nepieciešama gaļa. Pievienot vajadzētu biezpienu, labi apstrādātas putras, nelielu daudzumu dārzeņu. Veikalā pirktā barība var saturēt daudz sojas, kas izraisa meteorismu. Suņiem paaugstinātu gāzu veidošanos izraisa dažādu firmu-ražotāju gatavo barību sajaukšana.

Trušiem nedrīkst dot slapju zāli, mazgātus dārzeņus, daudz sojas, zirņus. Dzīvnieki ir jūtīgi pret pelējumu, lielu daudzumu sausās barības, mitriem dārzeņiem.

Grūtniecība ir dabisks vēdera palielināšanās cēlonis. Ja Jūs neesat sapārojuši savu kaķi vai suni, bet vēders palielinās, sazinieties ar speciālistu. Veterinārs noteiks uzpūšanās iemeslu un raksturu, paņems nepieciešamās analīzes, izstrādās ārstēšanas plānu.

Vēdera uzpūšanās iemesli, kuri bīstami mājdzīvnieku veselībai

Visi mājas mīluļi cieš no iekšējo orgānu slimībām. Vēdera palielināšanās var norādīt uz pārēšanos, grūtniecību, bet var arī uz bīstamu slimību. Vēdera sieniņas var izstiept ne tikai gaiss un gāzes, bet arī šķidrums: asinis, eksudāts, transsudāts, urīns. Urīnpūšļa bojājumi izraisa šķidruma nokļūšanu vēdera dobumā. Spēcīga trauma, sitiens – provocē asinsizplūdumu. Infekcijas slimība izraisa strutu izdalīšanos.

Vēders uzpūšās palielinoties aknām, liesai, nierēm, arī kastrētā dzīvnieka tauku nogulsnējumiem. Bīstami iemesli, kuri pieprasa ārstēšanu – rahīts, inficēšanās ar helmintiem.

Veterinārijas praksē ir sastopami bīstamu slimību gadījumi:

  • Ļaundabīgi, labdabīgi audzēji.
  • Akūts peritonīts.
  • Ascīts (vēdera dobuma ūdenskaite).

Daži stāvokļi netiek ārstēti, īpaši ielaistā stadijā.

Uzpūsts vēders, gāzu pārpildīts, spiež uz diafragmu, apgrūtina elpošanu, sirdsdarbību. Slimības pazīmes, kurām saimniekam jāpievērš uzmanība: vēdera palielināšanās, meteorisms, sāpes (dzīvnieks vārtās, kliedz, vaid), svara zudums, vemšana, caureja, siekalošanās, apgrūtināta urinēšana.

Kuņģa un zarnu izplešanās nepareizas barošanas dēļ, pāriet 24 stundu laikā. Ja gāzes neizdalās dabiskā ceļā, jāsazinās ar klīniku. Patstāvīgi uzstādīt diagnozi, bez apsekošanas un analīzēm, nav iespējams.

Mūsdienu veterinārija izmanto apsekošanas un ārstēšanas metodes, lai atvieglotu Jūsu mājdzīvnieka stāvokli vēdera uzpūšanās gadījumā. Atnākot pie veterināra uz klīniku “AMIS.lv”, Jūs saņemsiet detalizētu konsultāciju, ieteikumus kopšanai un barošanai. Nepieciešamības gadījumā mēs nozīmēsim dzīvniekam ārstēšanas kursu, kas atrisinās problēmu.