Enciklopēdija

Uzpūšanās vai akūta kuņģa palielināšanās

Vēcums: -

Simptomātika: asa, ātra suņa vēdera apjoma palielināšanās, nespēks, dzīvnieks sten, smagi elpo.

Veterinārā klīnika

Uzpūšanās vai akūta kuņģa palielināšanās – tā ir bieža problēma, kura raksturīga lielu un milzīgu šķirņu suņiem. Galvenais šīs slimības simptoms – asa, ātra suņa vēdera apjoma palielināšanās, nespēks, dzīvnieks sten, smagi elpo. Šī slimība biežāk izpaužās pēc ēšanas.

Kuņģa uzpūšanās bīstamība

Kuņģa uzpūšanos izraisa masveida gāzes uzkrāšanās kuņģī, kā rezultātā kuņģis nobīdās, palielinās spiediens tajā, tiek traucēta venozās asinsrites attece, plaušu un diafragmas darbība – tas viss noved pie elpošanas un sirds un asinsvadu nepietiekamības; un, ja neveikt atbilstošus pasākumus, izraisa dzīvnieka nāvi.

Kuņģa uzpūšanās cēloņi

Visbiežāk ar šo saslimšanu veterinārajā klīnikā nonāk lielo šķirņu suņi – dogi, senbernāri, bladhaundi, aitu suņi, rotveileri, dobermaņi, rīzenšnauceri, bokseri, utt., taču saskaņā ar statistiku, akūta kuņģa paplašināšanās var rasties arī mazo šķirņu suņiem un pat kaķiem.

Pie etioloģiskajiem faktoriem, kuru rezultātā rodās kuņģa uzpūšanās, var pieskaitīt: anatomiski-fizioloģiskās saišu aparāta (kuņģa) īpatnības, kuņģa struktūra un forma, barošanas īpatnības (rupja nesagremojama barība, kas satur daudz polisaharīdu un šķiedrvielu (putras, darzeņi), liels barības apjoms vienā barošanas reizē (barošana 1 reizi dienā) un funkcionāli kuņģa-zarnu trakta traucējumi, kas kavē savlaicīgu kuņģa iztukšošanu. Liela nozīme ir suņa vecumam: visbiežāk slimība rodās veciem un vidēja vecuma suņiem.

Slimības simptomi

Kuņģa uzpūšanās klīniskās pazīmes ir diezgan raksturīgas, pat nespeciālistam var rasties aizdomas par akūtu kuņģa paplašināšanos, redzot vēdera augšējās daļas uzpūšanos (paklapējot ar pirkstu galiem dzirdama raksturīga dobja skaņa) – tas ir slimības spilgtākais simptoms. Citi simptomi ir mazāk specifiski – siekalošanās, atraugas, rīstīšanās, elpas trūkums, vājums, gļotādu cianoze, utt. Rentgena uzņēmumā redzams stipri paplašināts apjomā kuņģis ar lielu gāzu daudzumu, kas aizņem vēdera dobuma lielāko daļu un saspiež plaušas. Simptomi parādās pēc ēšanas un var attīstīties ļoti strauji (daudzi autori uzskata, akūta kuņģa paplašināšanās, tā ir kuņģa sagriešanās sākuma stadija), un ja neveic steidzamus pasākumus, suns ies bojā no elpošanas nepietiekamības.

Kuņģa uzpūšanās ārstēšana

Ārstēšanas mērķis – novērst pārāk lielo spiedienu kuņģī, cīnīties ar hipovolēmisko šoku un uzturēt sirds un asinsvadu sistēmu. Dekompresijai izmanto zondi caur barības vadu (skalo kuņģi, ievada dažādus sorbentus) vai troakāru (lielu adatu), ar kuru pārdur vēdera un kuņģa sieniņas un izvada gāzes. Vienlaikus veic intensīvo terapiju šoka stāvokļa korekcijai, nozīmē preparātus peristaltikas stimulēšanai, kontrolē sirds un asinsvadu sistēmas darbību (viena no biežākajām akūtas kuņģa paplašināšanās komplikācijām – sirds aritmija).

Slimības recidīva gadījumā veic operāciju – gastropeksiju (serozā kuņģa apvalka piešūšana vēdera sieniņai), tas ļauj imobilizēt kuņģi un novērst iespējamo sagriešanos. Veterinārā klīnika “Ami's” ārsti rekomendē uzraudzīt dzīvniekus pēc operācijas stacionārā, pieredzējušu speciālistu kontrolē – tas saistīts ar iespējamām pēcoperācijas komplikācijām (tahikardija, sirds kambaru ekstrasistolija).

Profilakses noteikumi

Akūtas kuņģa paplašināšanās gadījumos, profilakses nepieciešamība ir vajadzīga visiem lielo suņu īpašniekiem. Pirmkārt, tā ir dalīta barošana (3 reizes dienā) mazām porcijām, vēlama viegli sagremojama barība (šajā gadījumā vēlama pilnvērtīga barība, nevis putraimi un dārzeņi) un fiziskās aktivitātes samazināšana pēc ēšanas. Zināšanas par lielajām šķirnēm, spēja laicīgi pamanīt un atpazīt kuņģa uzpūšanās pazīmes un galvenais laicīga nogādāšana klīnikā, kur ir nepieciešamais aprīkojums (jo ātrāk, jo labāk), palielinās suņa izredzes uz labvēlīgu iznākumu un palīdzēs Jums nezaudēt draugu.