Enciklopēdija

Urolitiāze

Vēcums: var būt gan jauniem, gan veciem dzīvniekiem

Simptomātika: grūtibas ar urinēšanu

Urolitiāze – bīstama, bieži sastopama kaķu slimība. Kaķenes slimo ar urīnakmeņu slimībām retāk, jo tām ir cita uroģenitālā sistēma. Parasti urolitiāze sākas pēkšņi. Dzīvniekam ir grūtības ar urinēšanu, tas žēli ņaud, ļoti nemierīgs urinējot. Ja paskatās vērīgāk, tad urīnā var atrast asins pēdas. Sākoties šiem simptomiem, dzīvnieku vajag pēc iespējas ātrāk nogādāt veterinārajā klīnikā, ārstēšanas kavēšanās var maksāt dzīvniekam dzīvību.

Urolitiāzes cēloņi

  • Lēta, zemas kvalitātes barība.
  • Nesabalansēts uzturs, bieži pievienojot uzturam jēlas zivis un gaļu.
  • Zema fiziskā aktivitāte.
  • Aptaukošanās.
  • Nepietiekama ūdens uzņemšana.
  • Ģenētiskā predispozīcija.
  • Urīnsistēmas infekcijas.

Urolitiāzes simptomi

Slimība ne vienmēr parādās uzreiz. Kamēr akmeņi netraucē urīna plūsmu un nebojā urīnceļu sistēmas gļotādu ar asajām malām, dzīvnieks jūtas normāli. Problēmas rodās tad, kad akmens aizsprosto urīnizvadkanālu, kas izraisa sāpes dzīvniekam urinējot. Urinēšana kļūst periodiska, urīns izdalās nelielās devās tievā strūkliņā, satur smilts un asins piemaisījumus.

Urolitiāzes ārstēšana

Urolitiāzes terapija ir kompleksa, tajā jāietver dzīvnieka normālu ēdināšanu, kā arī medikamentu un homeopātisko preparātu izmantošanu. Ārstēšanai tiek izmantota litotripsija (triecienviļņa terapija), un ja dzīvnieks atrodas kritiskā, dzīvībai bīstamā stāvoklī, nevarēs iztikt bez ķirurģiskās iejaukšanās.

Ārstēšanas etapi

  • Pirmais etaps, tā ir virkne pasākumu, lai uzlabotu slimā dzīvnieka stāvokli un atjaunotu urinēšanu. Tas sastāv no akmens un smilšu izņemšanas, uretras mazgāšanas ar antiseptisku šķīdumu. Smagos gadījumos var būt nepieciesama mākslīga urīna izvadīšanas kanāla izveidošana – uretrostomija.
  • Pēc tam, kad urīna plūsma būs normalizēta, dzīvniekam uzliek sistēmu, lai novērstu intoksikāciju un atjaunotu ūdens-elektrolītu līdzsvaru. Šajā periodā nozīmē arī antibakteriālos preparātus urīnceļu sistēmas dezinfekcijai.
  • Pēc tam, kad pamata ārstēšana būs pabeigta, nepieciešams ievērot vairākus profilakses pasākumus, lai novērstu slimības recidīvu: fitoterapiju, uztura terapiju, regulāras vetārsta apskates, nepieciešamības gadījumā dispanserizāciju - plānveida apsekošanai.

Veterinārā klīnika Ami’s veic urolitiāzes diagnostiku un ārstēšanu. Kaķu slimības ir bīstamas ar to, ka parasti tās uzsākas strauji un var ātri novest pie dzīvnieka nāves, tāpēc, ja rodās problēmas, svarīgi nekavējoties doties pie vetārsta pēc palīdzības. Pie mums strādā pieredzējuši veterinārās jomas speciālisti, kuri veiks Jūsu mīluļa komplekso apsekošanu, nozīmēs efektīvu terapiju un sniegs informatīvo atbalstu visos jautājumos, kuri saistīti ar slimo dzīvnieku.