Enciklopēdija

Trakumsērga: simptomi, prognozes, profilaktika

Vēcums: jebkurš

Simptomātika: agresija, depresija

Trakumsērga – tā ir ļoti bīstama saslimšana, kura var skart visus mājas un meža siltasiņu dzīvniekus. Slimība var tikt pārnesta arī uz cilvēku. Praktiski gandrīz vienmēr trakumsērga noved pie letāla iznākuma. Saslimšanu provocē rabdovīrusu grupas, RNS saturošs vīruss.

Vīrusa skartie dzīvnieki ir slimības tālākie izplatītāji. To siekalās, labu laiku līdz slimības sākumam, parādās vīrusa baktērijas, kuras tiek pārnestas citam dzīvniekam vai cilvēkam, caur kodiena vietu. Galvenie trakumsērgas vīrusa izplatītāji ir grauzēji, sīkie plēsoņas un sikspārņi.

Saslimšanas inkubācijas periods vidēji svārstās starp 14-60 dienām, retos gadījumos var sasniegt 6-12 mēnešus. Pēc tam, kad vīruss iekļuvis caur kodiena vietu, tas caur nervu šķiedrām nonāk muguras un galvas smadzenēs, kur aktīvi vairojas un izsauc iekaisumu. Vīruss noārda galvas smadzeņu nervu šūnas, kas provocē dažādus neiroloģiskus bojājumus un dzīvnieka nāvi caur nosmakšanu.

Trakumsērgas simptomi

Saslimšanas simptomi parādās 3-8 nedēļas pēc vīrusa iekļūšanas organismā. Slimība var noritēt divās formās, kur katrai ir savi simptomi: mierīgā (paralītiskā) un uzbudinošā (agresīvā) forma. Nereti gadās, ka trakumsērga noris atipiskā formā.

Uzbudinošā forma norisinās trīs stadijās:

  • Prodromālā. Raksturīga ar to, ka dzīvnieks ir nomākts.
  • Uzbudinošā stadija. Dzīvnieks kļūst agresīvs, rada bīstamību apkārtējiem.
  • Paralītiskā. Slimais dzīvnieks cenšas palikt vienatnē, zaudē interesi par visu, pēc tam mirst.

Mierīgā forma norisinās ar depresijas pazīmēm, uzbudinājuma stadija neiestājas, dzīvnieks pēc pāris dienām tiek paralizēts un maksimums pēc 4 dienām iet bojā.

Atipiskā forma ietver sevī ilgstošu prodromālo periodu (2-3 mēneši). Dzīvnieks ir gurdens, vienaldzīgs, tam parādās gremošanas problēmas un nervu sistēmas darbības traucējumu pazīmes.

Diagnoze

Lai noteiktu diagnozi, tiek ņemtas vērā klīniskās izpausmes, kā arī laboratorisko izmeklējumu dati; vislielāko efektivitāti uzrāda imunofluorescentā metode, tās precizitāte sastāda 90-98%. Ja dzīvnieks jau miris, veic patologoanatomisko izmeklēšanu. Svarīgi ir diferencēt saslimšanu no plēsējdzīvnieku mēra, meningīta, encefalomielīta.

Trakumsērgas ārstēšana un profilakse

Diemžēl medicīnā nav metodiku, ka izārstēt šo saslimšanu. Ja ir noteikta diagnoze „trakumsērga”, dzīvnieku nepieciešams iznīcināt, jo viņš rada saimnieka dzīvībai bīstamus draudus. Vienīgais veids, kā pasargāt savu mīluli un nodrošināt sevi – veikt savlaicīgu vakcināciju pret trakumsērgu.

Prognoze

Praktiski vienmēr trakumsērga beidzas ar dzīvnieka nāvi. Izņēmums ir atipiskās saslimšanas formas, kad prognoze ir nenosakāma.

Veterinārajā klīnikā Ami’s veic dzīvnieku profilaktisko vakcināciju ar kvalitatīvām vakcīnām. Tāpat, mēs sniedzam palīdzību, ja ir citas suņu slimības un kaķu slimības, kā arī sniedzam konsultācijas visos jautājumos, kuri saistīti ar Jūsu mīluļa uzturēšanu.

Nāciet pie mums!