Enciklopēdija

Trakumsērga grauzējiem: cēloņi, izpausmes, profilakse

Bīstamā gan mājdzīvniekiem, gan cilvēkiem slimība – trakumsērga – gandrīz vienmēr beidzas ar dzīvnieka nāvi. Cilvēkiem, mājas grauzēju (žurku, peļu, kāmju) trakumsērga ir risks: kā minimums, būs nepieciešama ārstēšana ar sāpīgām injekcijām, ierobežojumiem un komplikācijām. Veterinārās klīnikas Ami’s speciālisti ir sagatavojuši materiālu, no kura Jūs uzzināsiet par:

  • Simptomiem – kā izpaužas trakumsērga.
  • Grauzēju slimības gaitu.
  • Profilakses metodēm.

Trakumsērga žurkām un citiem grauzējiem: kā tiek inficēts dzīvnieks

Visbiežāk ceļš, kādā veidā vīruss (trakumsērga – ir tieši vīruss) iekļūst organismā – ir nesēja siekalas, kuras iekļūst rētā koduma laikā. Retāk infekcija izplatās bez kodumiem – caur siekalām un asinīm, kuras nokļūst uz gļotādas. Abos gadījumos darbojas noteikums: jo tuvāk lielajiem nervu mezgliem ir vīrusa infiltrācijas vieta, jo ātrāk izplatās slimība, jo mazāks ir inkubācijas periods un smagāki simptomi.

Kā izpaužās trakumsērga?

Simptomi visiem grauzējiem ir vienādi:

  • Trakumsērga, slimības sākuma stadijā izpaužas kā apātija un/vai viegla gaismas fobija (trakumsērga žurkām un kāmjiem, piemēram, noteikti radīs izmaiņas uzvedībā: no aktivitātes dienas laikā uz mēģinājumu paslēpties tumšākā nostūrī), tiek novērotas rīšanas grūtības, reizēm – vemšana.
  • Otrajā stadijā apātija tiek aizstāta ar hiperaktivitāti, kura diezgan ātri pāraug agresijā (tā var būt ne tikai pret dzīvām būtnēm, bet arī pret priekšmetiem – būra restēm, rotaļļietām, grīdu, utt.), parādās bailes no ūdens.
  • Trakumsērgas trešajā stadijā – hiperaktivitāte mainās pret apātiju un komu, pēc kuras iestājas nāve.

Tāpat, kā daudzas grauzēju slimības, trakumsērga norit ļoti ātri. Ja inkubācijas periods ir no divām nedēļām līdz trim mēnešiem, tad faktiski slimības visi trīs posmi iekļaujas 10-14 dienās: 1-4 dienas pirmais, līdz 5-6 dienām otrais un 1 diena – trešais.

Trakumsērga grauzējiem un tās profilakse

Vienīgais drošais veids, kā novērst inficēšanos – nepieļaut mājas grauzēju kontaktus ar dzīvniekiem no ielas. Izvairīties no kontakta ar ielas dzīvniekiem vajag arī mājdzīvnieka saimniekam: ir bieži gadījumi, kad vīruss tiek nodots no cilvēka – mājas grauzējiem.

Arī ikgadējās vakcinācijas pret trakumsērgu, palīdzēs izvairīties no slimības. Pirmajā posmā var pietikt ar vakcīnu no trakumsērgas: taču līdz laikam, kamēr slimība nav skārusi galvenos nervu mezglus un nav iekļuvusi smadzenēs.

Straujais grauzēju metabolisms, vairums gadījumos, padara inficēšanos par nāvējošu. Tādēļ pareizi būs – aizsargāt mājas dzīvniekus no kontaktiem ar citiem grauzējiem.