Enciklopēdija

Toksoplazmoze

Vēcums: встречается у животных любого возраста

Simptomātika: различные — повышенная температура, кашель, одышка, гнойные выделения из глаз и носа, потеря аппетита, мышечная дрожь;

Toksoplazmoze ir viena no visizplatītākajām infekciju slimībām. Tā var attīstīties visās siltasiņu būtnēs, putnos, arī cilvēka organismā.

Dotā slimība ir pazīstama izsenis, bieži vien to pavada daudzi mīti un arī mājdzīvnieku īpašniekos tā izraisa pamatotas bailes.

Toksoplazma ir viens no parazītiem, kurš inficējot spēj iekļūt caur grūtnieces placentu tieši auglī, kas atrodas attīstības stadijā, un tas var novest gan pie spontānā aborta, gan nedzīva bērna dzimšanas, gan smagām pecnācēja veselības problēmām. Lai nepieļautu inficēšanos un bērna piedzimšanu ar nopietnām problēmām, sievietēm, kuras gaida bērnu, ārsti bieži iesaka atbrīvoties no kaķa. Vai viņi to dara pareizi? Vai inficēšanās risks ir tik liels?

Kaķis ir pēdējais dotā parazīta saimnieks. Tikai kaķa organismā parazīts spēj iziet pilnu attīstības ciklu, un apkārtējā vidē šis parazīts nonāk ar fekālijām. Caur barību, kura tiek piesārņota augsnē, parazīts nonāk dažādu dzīvnieku organismā. Dzīvnieki spēj daudzkārtīgi inficēties ar šo slimību un pārnēsāt to, taču tās specifikas, turpmāko attīstības stadiju un veselās imunitātes reakcijas uz to dēļ, pašu kaķu pēcnācējiem tā ir bīstama tikai vienreiz – inficējoties pirmo reizi.

  • Pirmie slimības simptomi mājdzīvniekam ir gandrīz nemanāmi, tāpēc daudzi tiem nepievērš uzmanību. Tie ir nelieli izdalījumi no deguna, acu apsārtums, caureja. Kaķenei var nedaudz samazināties apetīte, kas noved pie svara samazināšanās. Ar laiku šie simptomi izzūd.
  • Subakūtas toksoplazmozes laikā tiek bojāti elpošanas orgāni, kas izpaužas kā šķaudīšana, klepus, temperatūras paaugstināšanās, acu apsārtums, kurās pēc tam parādās strutaini izdalījumi.
  • Akūtas toksoplazmozes gadījumā simptomi ir līdzīgi, taču vēl izteiktāki. Kaķene stipri novājē, gandrīz neēd, sāk izdalīties siekalas, parādās muskuļu drebuļi, elpas trūkums, tiek bojāta nervu sistēma. Tieši šajā kaķu slimības periodā toksoplazmoze tiek izplatīta tālāk.

Kaķene var inficēties ar toksoplazmozi, apēdot inficētu grauzēju gaļu vai citu inficētu pārtiku. Arī suņu slimības sākumā simptomi ir nemanāmi, visbiežāk tos palaiž garām. Suņiem toksoplazmoze atrodama siekalās un tie spēj inficēt saimnieku, aplaizot to.

Kaķu un suņu slimības sākuma stadijā, tie ir bīstami saviem saimniekiem, taču šo mājdzīvnieku slimība hroniskā formā nav bīstama cilvēkiem. Tāpat, ņemot vērā baktēriju attīstību fekālijās un tam nepieciešamo laiku, nav iespējams inficēties saskaroties ar svaigām fekālijām, tāpēc izvairīties no problēmas var ievērojot elementārus higiēnas un dzīvnieku apkopes noteikumus. Daudz lielāka iespēja inficēties ar toksoplazmozi no suņa, kurš var inficēties pastaigā , kontaktējot ar zemi vai svešķermeņiem, tos aplaizot. Saskaņā ar pētījumiem, ievērojama daļa cilvēku inficējas nevis no mājdzīvniekiem, bet gan piemēram, lietojot slikti apceptu gaļu.

Ja Jums ir vēl kādas šaubas par šo slimību, droši var apmeklēt veterinārās klīnikas – piemēram, Ami’s, kur ir iespējams izmeklēt dzīvnieku un saņemt nepieciešamo konsultāciju.