Enciklopēdija

Piometra suņiem – biežas komplikācijas nedzemdējušām kucēm

Vēcums: no ~5-8 gadiem

Simptomātika: Vispārējs vājums, apātija, ievērojami samazinās kustību aktivitāte, samazināta apetīte vai arī tās nav, nenormāla temperatūra, vēdera uzpūšana

Piometra – tā ir nopietna saslimšana, kura pēc statistikas datiem, tiek novērota ceturtdaļai nesterilizētajam kucēm, kuras sasniegušas 10 gadu vecumu. Šādi nepatīkami dati norāda, ka suņu sterilizācija ir nepieciešama, jo ļauj pilnībā atbrīvot dzīvnieku no šādiem dzīvības draudiem.

Piometra suņiem – tas ir dzemdes strutains iekaisums. Mēdz būt atvērta un aizvērta tipa. Gadījumā, kad dzemdes kakls ir aizvērts – strutas veidojas un uzkrājas dzemdes dobumā. Ja dzemdes kakls ir atvērts, strutas izdalās un to ir vieglāk ārstēt. Piometra – bīstama saslimšana, kura nepietiekamas ārstēšanas gadījumā, var izraisīt sistēmiskus traucējumus un pat dzīvnieka nāvi.

Slimības cēloņi

Slimība attīstās, kad dzemdes dobumā nonāk baktērijas. Visbiežāk tas notiek meklēšanās laikā, kad dzemdes kakls ir atvērts. Taču provocēt saslimšanu var arī nosacīti-patogēnā flora, kura atrodas dzīvnieka makstī pastāvīgi. Riska faktors ir kuces vecums (jo tā ir vecāka, jo lielāka varbūtība, ka veidosies strutainais endometrijs), ka arī hormonālo preparātu ar palielinātu estrogēnu saturu, lietošana. Piometra suņiem – bieži veidojas nedzemdējušām kucēm, tāpēc, ja Jūs neplānojat suņa pēcnācējus, labāk tās sterilizēt. Nereti piometra ir atkārtojošās viltus grūtniecības komplikācijas.

Simptomi

  • Vispārējs vājums, apātija, ievērojami samazinās kustību aktivitāte.
  • Samazināta apetīte vai arī tās nav.
  • No maksts izdalās strutaini vai kafijas krāsas izdalījumi, taču šis simptoms ir raksturīgs atvērtai piometras formai, tāpēc var nebūt obligāts.
  • Dzīvniekam parādās pastāvīgas slāpes un tas bieži urinē, kas norāda uz nieru darbības traucējumiem – kas ir piometras komplikācijas.
  • Var novērot caureju un vemšanu – kas ir organisma intoksikācijas pazīme.
  • Temperatūra slimības sākumā ir paaugstināta, tad samazinās līdz normāliem rādītājiem vai arī pazeminās.

Diagnostika

Noteikt precīzu diagnozi palīdz rentgenoloģiskie vai ultrasonogrāfijas izmeklējumi. Tāpat veic citoloģisko uztriepi. Vizuālā apskatē redzama palielināta dzemde un tās sāpīgums.

Ārstēšana

Ja ir piometra suņiem, dzemdes ķirurģiskā operācija ir nepieciešama. Dažos gadījumos dzīvnieku var izārstēt bez operācijas, taču nāves risks ir ļoti augsts, tāpēc ārsti rekomendē uzreiz sterilizēt dzīvnieku. Ārstēšana tāpat ietver arī antibiotiku terapiju un dzīvniekam nepieciešams dienas stacionārs.

Profilaktika

Visefektīvākais veids, kā novēršama piometra suņiem – ir suņu sterilizācija. Bieži vien audzētāji mēģina apspiest kuces meklēšanos, izmantojot hormonālos preparātus. Tas ir ļoti kaitīgi dzīvnieka organismam, tāpēc, ja Jūs neplānojat pēcnācējus no sava suņa – labāk izoperēt dzemdi. Klīnikā Ami’s suņus sterilizē zem vispārējās narkozes. Jau pēc 2-3 dienām dzīvnieks jutīsies labi, bet pēc 7-10 dienām atgriezīsies pie ierastā dzīves veida.