Enciklopēdija

Miokarda slimības

Vēcums: 5-10

Simptomātika: paaugstināts nogurums, elpas trūkums, elpošana ar atvērtu muti.

Miokarda slimības kaķiem sastopamas visbiežāk kā iegūtā saslimšana. To var klasificēt, kā vairāku veidu kardioloģiskās slimības. Miokarda primārās saslimšanas var būt: kardiomiopātija, hipertrofētā kardiomiopātija, restriktīvā kardiomiopātija, aritmogēnā kardiomiopātija un neklasificētā kardiomiopātija.

Ja runājam par sekundārajām miokarda saslimšanām, tās veidojas, ja ir taurīna deficīts, kurš attīstās barojot ar dabīgām barībām, vai arī hipertireozes un hipertonijas gadījumā.

Iemesli, kuri izsauc šīs saslimšanas, nav sastopami primārās miokarda saslimšanas gadījumos. Ar to tad arī tie atšķirās no sekundārajiem.

Saskaņā ar novērojumiem, pamatā kardiomiopātiju novēro skotu nokarenausu, persiešu, britu, abesīniešu, siāmas šķirņu vidū, meikūniem. Taču no tā garantēti nav pasargāta neviena kaķu šķirne. Kaķiem, kuri ir uzņēmīgi pret slimību, jau 5 gadu vecumā parādās klīniskie simptomi, bet pārējiem – pēc 10 gadiem un vecākiem. Zināms, kaķenes slimo biežāk nekā kaķi.

Klīnisko simptomu vidu ir paaugstināts nogurums, elpas trūkums, elpošana ar atvērtu muti. Ja slimība ir progresējusi, novērojama vienas vai abu pakaļkāju paralīze.

Dažreiz slimību atrod parastas apskates laikā, kaut arī līdz tam simptomu nebija.

Dilatācijas kardiomiopātijas simptoms ir sirds kreisā kambara paplašināšanās, ka arī diastoliskā disfunkcija.

Miokarda kuņģu kompensējošā hipertrofija bez acīmredzamiem iemesliem norāda uz hipertofēto kardiomiopātiju.

Taču restriktīvā kardiomiopātija raksturojas ar kreisā kambara uzpildes traucējumiem, kas kļūst par iemeslu, ka paplašinās kreisais priekškambaris.

Tāpat, apskatot kaķu slimības, jāizceļ aritmogēno labā sirds kambara kardiomiopātiju, kuras gadījumā paliek plānāka un paplašinās labā kuņģa sieniņa. Bieži vien papildus ir arī aritmija.

Starpposmu vai neklasificētās kardiomiopātijas diagnozi atrod pacientiem ar diastolisko disfunkciju vai hipertrofiju.

Lai veiktu diagnostiku un noteiktu diagnozi jāgriežās pie speciālistiem. Veterināra klīnika Amis piedāvā savus pakalpojumus. Mūsu vetārsti diagnostikai izmanto šādas metodes:

  • Ehokardiogrāfiju (sirds USG), lai precīzi noteiktu sirds uzbūvi un funkcionālo stāvokli.
  • Krūšukurvja rentgenogrāfiju, lai vizuāli noteiktu sirds figūras izmērus.
  • EKG – ja vetārsts ir sadzirdējis nevienmērīgu sirds ritmu.

Ja runājam par prognozēm, ko sniedz veterinārija, jāatzīmē, kaķiem kā pamatfaktors ir kreisā priekškambara un klīnisko simptomu esamība vai neesamība. Ja kaķi atved dekompensācijas stadijā, ir ļoti liels risks, ka tas ies bojā tuvākajās dienās.