Enciklopēdija

Mājas sesku aprūpe

Turēt seskus mājās ir diezgan apgrūtinoši. Taču, ja salīdzinām visas grūtības, ko rada mājas sesku aprūpe, ar šo dzīvnieku jautro dabu – nepaliks ne mazāko šaubu, iegādāties tos vai nē. Seski ātri pierod pie saviem saimniekiem, dāvā tiem daudz prieka un mīlestības, un sesku ārējais izskats neatstās vienaldzīgu nevienu.

Seski ir ļoti komunikabli, tāpēc tos tur pāros vai nelielās grupās pa 3-4 dzīvniekiem. Vienatnē šie dzīvnieki garlaikojas, it īpaši, ja tos atstāj mājās vienus pašus.

Iekārtojam sesku mājiņu

Dzīvnieka krātiņam jābūt plašam un izturīgam. Ideāli tā augstumam jābūt 1-2 metri, bet platībai – 2m². Mītnē jāuzstāda pudeli ar ūdeni, jāiekārto vieta gulēšanai, izklājot to ar mīkstu audumu. Siltajā gadalaikā jāierīko seskam vietu dzīvošanai laukā, jo šiem zvēriņiem ļoti patīk tīrs, svaigs gaiss.

Barošana

Pēc savas dabas seski ir plēsoņas, tāpēc tiem noteikti jādod jēla, iepriekš sasaldēta gaļa. Viņi to ar prieku grauzīs, nav vajadzības gaļu smalki sagriezt. Tāpat, seskiem patīk subprodukti, liesa liellopa gaļa un zivis bez asakām. Lai papildinātu racionu, zvēriņiem bez gaļas būtu jādod arī putras, gatavotas uz gaļas buljona bāzes un dārzeņus, taču pēdējie nevar būt raciona pamatkomponents. Trīs reizes nedēļā dzīvnieciņiem jādod skābpiena produkti un jēlas olas. Bet saldumus tiem labāk nepiedāvāt, jo var rasties problēmas ar kuņģa-zarnu traktu un parādīties kariess. Daudzi dzīvnieku turētāji izvēlās barot seskus ar rūpniecisko barību. Ja to ir izgatavojis labs ražotājs un sabalansējis – tas būs vispieņemamākais variants, lai dzīvnieku aprūpe kļūtu vienkaršāka.

Audzināšana

Seski ir ļoti gudri dzīvnieki. Pēc intelekta tie pārspēj pat sugas suņus. Tos var apmācīt dažādām komandām un pat pieradināt nokārtot dabiskās vajadzības kastītē-tualetē. Taču, kā jau ikviens gudrs radījums, seski ir diezgan ietiepīgi un stūrgalvīgi, tāpēc ne vienmēr pieņems noteikumus, ko viņiem uzspiež saimnieki. Esiet pacietīgi un parādiet, kāda uzvedība ir pieļaujama, bet kāda nē, un ar laiku Jūs iegūsiet labi audzinātu zvēriņu, ar kuru varēs gan iziet pastaigā, gan paspēlēties mājās.

Problēmas ar veselību

Mājas sesku aprūpe var būt saistīta ar dažām grūtībām, jo šiem zvēriņiem bieži vien ir problēmas ar veselību. Visbiežāk sesku turētāji sastopas ar šādām saslimšanām:

  • Caureja. Seski ir ļoti jūtīgi pret kļūdām diētā, tāpēc barojiet tos tikai ar parbaudītiem produktiem. Alerģija. Tā var būt gan pret pārtikas produktiem, gan pret sadzīves putekļiem. Kā jau tika norādīts, seskiem patīk tīrs, svaigs gaiss, tāpēc biežāk vēdiniet, veiciet mitro uzkopšanu un pastaigājieties ar zvēriņiem.
  • Vemšana. Seskus nedrīkst pārbarot, jo tas var provocēt vemšanu. Ja vemšana ir ilgstoša, jāpārbauda kuņģa-zarnu trakts, vai nav aizcietējums.
  • Astes plikspalvainība. Tas var notikt, ja ir hormonāli traucējumi. Īpaši, mātītēm meklēšanās un tēviņiem riesta laikā.
  • Saaukstēšanās. Seski bieži var saslimt ar saaukstēšanās slimībām, kuras pavada klepus, asarošana, rinīts. Temperatūra. Ja dzīvnieciņam pēkšņi deguns kļūst sauss un karsts, iespējams paaugstinājusies temperatūra. Parādiet to veterinārārstam.

Sterilizācija

Sesku mātīšu kāzu periodam obligāti jābeidzas ar pārošanos. Ja tas nenotiek, dzīvnieks var nonākt bīstamā stāvoklī – aplastiskajā anēmijā. Ja Jūs iegādājāties sesku mātīti, taču negribat to sapārot, obligāti sterilizējiet, lai atbrīvotu no nevēlamām veselības problēmām.

Tēviņus kastrē, lai izvairītos no muskusa smakas, ko tie izdala. Sesku tēviņi, kuriem veikta vazektomija ir mierīgi, nosvērti, tiem izzūd asā smaka un to uzturēšana kļūst patīkamāka.

Vakcinācija

Šie dzīvnieciņi ir pakļauti tādām bīstamām slimībām, kā plēsējdzīvnieku mēris un trakumsērga, tāpēc šo dzīvnieku aprūpe nosaka, ka noteikti vajadzīga vakcinēšanai. Pirmo vakcinēšanu pret mēri jāveic 10-12 nedēļā, 14-16 nedēļā jāveic revakcinācija un tad zvēriņu vakcinē pret trakumsērgu.

Veterinārajā klīnikā Ami’s ir pieejama vakcinācija un dzīvnieka kastrācija. Ja Jūsu sesks ir saslimis, nevelciet garumā, bet nāciet pie mūsu speciālistiem, šeit dzīvnieciņam veiks visas nepieciešamās analīzes un sniegs kvalitatīvu terapiju. Tāpat, mēs sniedzam konsultatīvu atbalstu pavairotājiem, apmācām pareizi kopt dzīvniekus un norādām uz turēšanas īpatnībām. Pierakstīties uz pieņemšanu var pa telefonu.