Enciklopēdija

Kuņģa uzpūšanās mājdzīvniekam

Kuņģa uzpūšanās – tā ir bieža problēma mājdzīvniekiem: kaķiem un suņiem. Patoloģija rodās liela daudzuma gāzēm uzkrājoties kuņģī. Uz veterināriju visbiežāk ar šādu saslimšanu nāk lielo sugu suņu īpašnieki, taču dažreiz tā var skart arī mazo sugu suņus un kaķus.

Kuņģa uzpūšanās iemesli

Uzpūšanās var rasties dažādu iemeslu dēļ, bet dažos gadījumos pietiks tikai koriģēt uzturu, citos gadījumos būs nepieciešama ķirurga palīdzība. Visizplatītākie faktori ir:

  • Kuņģa uzbūves anatomiskās īpatnības.
  • Uztura īpatnības.
  • Kuņģa - zarnu trakta saslimšanas.
  • Gaisa norīšana kopā ar ēdienu.
  • Nepietiekama fiziskā aktivitāte.
  • Liels barības apjoms vienā ēdināšanas reizē.
  • Mājdzīvnieka vecums (visbiežāk šī slimība attīstās vecākiem dzīvniekiem).

Svarīgi ir izprast saslimšanas iemeslus, lai nozīmētu atbilstošu terapiju. Atklāt kuņģa uzpūšanos mājdzīvniekam var pēc dažādām pazīmēm: dzīvnieks ir nemierīgs, smilkst, viņam nāk vēmiens, virspusēja paātrināta elpošana. Veterinārs var diagnosticēt mājdzīvniekam meteorismu vai caureju. Tomēr, slimības simptomus nedrīkst ignorēt, pēc iespējas ātrāk mājdzīvnieks jānogādā klīnikā.

Ārstēšana  un profilakse

Veterinārā aptieka piedāvā iegādāties preparātus, kuri domāti vēdera uzpūšanās ārstēšanai. Ārsts izrakstīs nepieciešamos preparātus un sniegs rekomendācijas to lietošanai.

Ja mīlulim uzpūties vēders, tas vēl nenorāda uz nopietnu patoloģiju. Taču, dažreiz tas var novest pie bīstamām sekām, tāpēc jāparāda dzīvnieks veterināram pēc iespējas ātrāk un tad jāapmeklē veterinārā aptieka.

Ja kaķis vai suns atrodas kritiskā stāvoklī (par to liecina smaganu zilganums un bieža virspusēja elpošana), var būt nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Veterinārs pārgriezīs kuņģi, tā saturu izņems caur zondi. Tad orgānus fiksēs vēdera dobumā.

Slimības profilakse būs sabalansētā uzturā, kā arī noteiktu preparātu, no veterinārās aptiekas, lietošanā. Veterināri rekomendē dot kaķiem un suņiem specializētu barību, tos nedrīkst barot ar graudaugu un pupiņu kultūraugiem. Lēta barība nesatur gaļu (sastāv galvenokārt no sojas), tāpēc nebūs piemērota mīluļu barošanai.