Enciklopēdija

Kuņģa audzēji suņiem: simptomi, diagnostika, ārstēšana

Vēcums: -

Simptomātika: Vispārējs nespēks, vājums, apātija, apetītes zudums

Suņu ārstēšana

Kuņģa audzēju izplatība suņiem ir neliela. Slimo dzīvnieku daudzums ir ne vairāk par 1%. Nav izdevies pilnībā noteikt, kas izraisa veselas šūnas transformāciju audzējā. Iespējams, tas ir vīruss, radioaktīvie faktori vai kancerogēni. Svarīga loma ļaundabīgo audzēju attīstībā ir kuņģa hroniskām slimībām, jo īpaši – gastrītam.

Kuņģa audzēju klīniskās pazīmes

Kuņģa audzējs parasti attīstās pakāpeniski 5 mēnešu laikā. Simptomi var būt atšķirīgi, atkarībā no tā: kur atrodas patoloģiskais process, kādi izmēri ir audzējam, vai ir jau metastāzes, vai ir kuņģa čūlainība.

Slimības sākumā simptomi ir neizteikti, tas var būt: vispārējs nespēks, vājums, apātija, apetītes zudums. Slimībai progresējot parādās tādi simptomi, kā: vemšana, caureja, atraugas, sāpes pakrūtē. Ja audzējs kļūst čūlains, var sākties iekšējā asiņošana.

Kuņģa audzējs var skart arī blakus esošos orgānus ieaugot kuņģa serozajā apvalkā, ar tam sekojošo invāziju. Kuņģa audzēja metastāzes izplatās hematogēnā, limfogēnā un implantācijas veidā. Parasti tiek skarti: aizkuņģa dziedzeris, aknas, divpadsmit pirkstu zarna, reģionālie limfmezgli.

Kuņģa audzēju diagnostika

Dzīvnieka kuņģa diagnostika nozīmē – ka tiek efektīvi izmantota ultrasonogrāfija, gastroskopija, rentgenogrāfija, laparoskopija. Vēdera dobuma ultrasonogrāfija un rentgens ļauj noteikt audzēja lokalizāciju, tā izmērus, čūlu klātbūtni, invāziju apkārtējos audos, metastāzes. Ar gastroskopijas palīdzību var iegūt patoloģisko audu paraugu, turpmākajai izpētei. Diagnostiska laparoskopija tiek izmantota, ja nav iespējas diagnosticēt kuņģa audzēju vai arī noteikt tā neesamību ar mazāk invazīvām metodēm.

Papildus instrumentālajai var tikt izmantota arī laboratoriskā diagnostika, lai noteiktu diagnozi: kopējā asins aina un bioķīmiskās asins analīzes, dzīvnieku fēču izpēte.

Kuņģa audzēja ārstēšana

Galvenā kuņģa audzēja ārstēšanas metode – daļēja gastroektomija. Alternatīvas operatīvās ārstēšanas metodes var būt arī konservatīvās – preparātu un staru terapijas. Šīs ārstēšanas metodes var izmantot tikai, ja audzējs ir jūtīgs pret tām. Pretējā gadījumā, bez kuņģa rezekcijas nevarēs iztikt.

Diemžēl kuņģa audzēja prognoze suņiem ir nelabvēlīga. Terapijas efektivitāte ir atkarīga no slimības stadijas, audzēja atrašanās vietas un metastāzēm.

Veterinārā klīnika Amis veic dzīvnieka audzēju diagnostiku un ārstēšanu ar mūsdienīgām augsti efektīvām metodēm. Mūsu praksē ir daudz gadījumu, kad suņu ārstēšana ir veiksmīga, neskatoties uz draudīgajām prognozēm, un suņu dzīve tiek pagarināta par vairākiem gadiem. Ļoti svarīga ir agrīna diagnostika, tāpēc nevajadzētu atlikt vizīti pie ārsta, ja dzīvnieka pašsajūta pasliktinās.