Enciklopēdija

Gaļēdāju dzīvnieku mēris (Carr’e slimība)

Vēcums: -

Simptomātika: klepus, nervoze, konjuktivīts, dehidrācija, paralīze un cits

Carr’e slimība (vai gaļēdāju dzīvnieku mēris) – tā ir slimība, ko izraisa Paramikso dzimtas RNS – vīruss. Īpaši jūtīgi ir suņu dzimtas dzīvnieki un kažokzvēri, visbiežāk sesku krustojumi, pat tie, kuri dzīvo tikai mājas apstākļos.

Mēri klasificē pēc tā tipa

  • Katarālā forma nozīmē, ka vīruss iekļūst caur elpošanas trakta gļotādu. Raksturīgākie simptomi – rinīti un konjuktivīti kopā ar vispārēju dzīvnieka apātiju, drebuļi. Tiek novēroti strutaini izdalījumi no deguna un acīm, kuri veido kreveli. Var izkrist spalva.
  • Ādas forma skar zoda, deguna, lūpu, ausu, ķepu, plakstiņu zonas. Dzīvnieks dehidratējas, var rasties taisnās zarnas tūska.
  • Plaušu forma: galvenais simptoms ir klepus, sākumā sauss, pēc tam slapjš ar sēkšanu. Klepus lēkmes ir mokošas, var parādīties vemšana.
  • Nervu forma: izpaužas kā krampji, paralīze, epilepsijas lēkmes.

No inficēšanās momenta līdz pirmajām slimības pazīmēm paiet no 9 līdz 30 dienām. Retos gadījumos inficēšanās pazīmes var neparādīties līdz 90 dienām. Pēc tā, cik izteikti ir simptomi, slimība var noritēt akūti, subakūti, hroniski un abortīvi. Asā formā novēro augstu ķermeņa temperatūru, dzīvnieks kļūst apātisks, parādās izteikta gaismas fobija, vemšana, var būt šķielēšana. Pēc 2-3 diennaktīm iestājas nāve.

Subakūtai formai raksturīgs drudzis, kas ilgst no vienas līdz divām nedēļām. Slimības otrajā vai trešajā dienā no deguna un acīm sāk izdalīties strutainas gļotas, kuras ātri apžūst. Dzīvnieks smagi elpo, tiek novēroti sirdsdarbības traucējumi.

Hroniskā formā gaļēdāju dzīvnieku mēris galvenokārt skar nervu sistēmu. Dzīvnieks sāk slikti orientēties telpā, tiek traucēta kustību koordinācija.

Abortīvo formu ir grūti diagnosticēt, jo to pavada tikai neliels savārgums un tikai īsu laiku.

Diemžēl, dotā slimība ir neārstējama. Nepieciešama savlaicīga profilakse. Piemēram, mājas sesku aprūpe, kurā iekļauta savlaicīga vakcinēšana, tas ir vienīgais veids, ka izvairīties no saslimšanas.

Veterinārā klīnika Ami’s ir gatava piedāvāt virkni pakalpojumu Jūsu mājas dzīvnieka aprūpei. Kompetenta apskate, apsekošana, analīzes, kompleksa terapija, vakcinācija, uzturēšanas ieteikumi, tas ir nepieciešamais minimums, lai saglabātu dzīvnieka veselību un nodrošinātu viņam ilgu laimīgu dzīvi.