Enciklopēdija

Pareizi izvēlēta kaķu barība palīdzēs izvairīties no daudzām infekcijas slimībām

Ja cilvēks ir nolēmis iegādāties kaķi, viņam būtu jāzina, ka kaķiem var būt dažādas infekcijas slimības. Ļoti svarīgi ir zināt tās vai citas slimības pazīmes un simptomus, lai nepieciešamības gadījumā operatīvi dotos uz veterināro klīniku. Lielu nozīmi infekciju attīstības novēršanā spēlē kaķu barība. Tai ir jābūt rūpīgi izvēlētai.

Kaķu barība

Kādas slimības visbiežāk ir sastopamas kaķiem?

Panleikopēnija – tā ir viena no infekciju slimībām, kura var kļūt par nopietnu iemeslu audu šūnu bojājumiem. Negatīvi tiek ietekmēti kaulu smadzeņu audi un zarnu sieniņas. Slimības ierosinātājs ļoti viegli tiek pārnēsāts no inficētā veselajam kaķim. Kaķu ārstēšana no šādas infekcijas ir nepieciešama tajos gadījumos, ja tie nav vakcinēti. Attiecībā uz cilvēkiem, grauzējiem, suņiem, tie nav uzņēmīgi pret šādu infekciju.

Lai noteiktu šo infekciju, ir nepieciešami laboratoriskie izmeklējumi. Veterinārā klīnika Ami’s ir nodrošinājusi tam visas nepieciešamās iekārtas. Parasti, apsekošana parāda, ka ir paaugstināta aknu fermentu aktivitāte, bet leikocītu līmenis ir samazināts. Tāpat tiek noteikts, ka hlora, kālija, nātrija līmenis asinīs ir zems. Infekcijas ierosinātājus var atrast fekālijās vai paņemtajos paraugos no zarnu sieniņām. Ļoti svarīgi ir šajā periodā pareizi izvēlēties sabalansētu kaķu barību.

Turklāt balsenē un nāsīs var veidoties kalciviroze. Diagnostika un kaķu ārstēšana dotajā gadījumā sākas ar mutes dobuma apsekošanu, tur veidojas čūlas. Dotā infekcija tāpat var negatīvi ietekmēt kustību/balsta aparātu. Biežāk ar šādu saslimšanu slimo nevakcinēti kaķi. Ja čūlas uzreiz netiek atklātas, tiek paņemti speciāli paraugi. Ja infekcijas pazīmes tiek atklātas, sākas vispārējā terapeitiskā, kā arī virusoloģiskā kaķu ārstēšana.

Vēl viena tikpat izplatīta vīrusu infekcija kaķiem ir rinotraheīts. Tiek bojāti: deguna/rīkles dobums, acis, plaušas, bronhi. Lai noteiktu diagnozi, veterinārā klīnika veic bojāto orgānu paraugu paņemšanu.

Īpaši bīstams kaķu dzimtas dzīvniekiem var būt vīrusa peritonīts. Tas nav ārstējams un tiek bojāts viss organisms. Diagnosticēt šādu vīrusu ir ļoti grūti. Gados jaunie, novājinātie dzīvniekli ātri iet bojā.

Tikpat bīstama saslimšana ir vīrusu leikēmija. Tā nopietni ietekmē hemolimfopētisko sistēmu.

Arī kaķu imūndeficīts var radīt negatīvas sekas. To nosaka veicot ekspress-testus.

Vetārsti, kā profilaktiskos pasākumus infekciju saslimšanas gadījumos rekomendē saimniekiem:

  • Veikt savlaicīgu vakcināciju.
  • Rūpēties, lai kaķu barība būtu sabalansēta.
  • Izslēgt kontaktiespējas ar ielas dzīvniekiem.