Enciklopēdija

Kad ir laiks atvadīties – suņa eitanāzija

Simptomātika: suņa eitanāzija

Suņa mūžs nav ilgs, un pienāk brīdis, kad dzīvnieks atstāj šo pasauli. Dažreiz gadās tā, ka saimniekam ir jāpieņem lēmums par mīluļa dzīves pārtraukšanu, izšķiroties par labu suņa eitanāzijai.

Daudzas suņu saslimšanas ir izārstējamas, bet mēdz būt arī nāvējošas, kad dzīvnieks ir guvis ar dzīvību nesavienojamās traumas, paliek viens ceļš – palīdzēt draugam, izbeidzot viņa ciešanās.

Cilvēkam tā ir smaga izvēle, īstā traģēdija. Jo vairāk, ka dažreiz saimnieks bažījas, ka procedūra ir sāpīga, un mīlulim tiks nodarītas spēcīgas sāpes. Taču suņa eitanāzijas mērķis ir izbeigt lēno miršanu un mocības, nevis nodarīt tās.

suņa eitanāzijaParādās domas, ka suns visu apzinās, saprotot, ka viņa ceļš uz zemes tuvojas beigām, nosoda saimnieku. Bet tas tā nav – dzīvnieks nemēdz aizdomāties par nākotni, sevišķi būdams sāpju nomocīts. Ja izārstēt nevar, būtu jāizbeidz viņa ciešanās.

Veterinārā klīnikā Rīgā, tās speciālisti palīdz atbrīvot suni no neciešamajām fiziskām sāpēm, nosmakšanas, krampjiem humāni un ātri.

Eitanāzijas process ilgst ap 20 minūtēm un sastāv no diviem posmiem. Vispirms sunim tiek ievadīta narkoze – dzīvnieks pakāpeniski aizmieg, sāpīgas izjūtas tiek nomāktas.

Tad ārsts veic virkni darbību, lai pārliecinātos par narkozes efektivitāti. Tas tiek darīts, lai suns nejustu diskomfortu un sāpes.

Un tikai tad tiek ievadīts preparāts, kas ir spējīgs apturēt elpošanu un izbeigt sirdsdarbību. Iemidzināt suni var klīnikā AMIS – klīnikas ārstiem un pieredze un atļauja speciālo zāļu preparātu pielietošanai, kuri palīdz atvieglot suņa ciešanās. Speciālisti pārzina devas atkarībā no dzīvnieka svara un citiem parametriem, kā arī prot noteikt preparāta ievadīšanas zonu.

Tas tiek darīts, lai nenodarītu sunim papildu stresu. Ierastajā vidē mīlulim ir miers ap sirdi. Arī saimnieks apzināsies – viņš padarīja sava suņa pēdējās dzīves stundas komfortablas, bija līdzās, suns dzirdēja viņa balsi, juta glāstus.

Mēs ar sapratni izturamies pret cilvēka nelaimi, detalizēti izskaidrojam procedūras gaitu, lai top skaidrs, ka eitanāzija ir mīluļa atbrīvošana no ciešanām mierā un bez sāpēm.