Enciklopēdija

Flegmonas ārstēšana kaķiem veterinārā klīnikā

Veterinārā klīnika bieži saņem kaķu īpašnieku sūdzības par sāpīga pietūkuma, ar strutainu saturu, veidošanos. Dzīvnieku diagnostika palīdz noteikt, ka tā ir – flegmona. Flegmona ir akūts strutains audu iekaisums, kurš bez savlaicīgas ārstēšanas var izraisīt nopietnas komplikācijas un pat letālu iznākumu. Ielaistas slimības gadījumos nepieciešams dienas stacionārs.

Flegmonas veidošanās iemesli

Veterinārija uzskata – flegmonas izveidošanās iemesls ir patogēno mikroorganismu iekļūšana brūcē vai skrambā (ādas bojājuma gadījumā), vai asins un limfas infekcija. Slimības izraisītāji ir streptokoki un stafilokoki. Pēc faktoriem, kuri provocē flegmonas rašanos, izšķir vairākas saslimšanas formas:

  • Serozā (sākotnējā forma, ko pavada eksudāta uzkrāšanās bojātajā zonā).
  • Anaerobā (raksturīgi plaši nekrotiski iecirkņi un gāzes burbuļu veidošanās audos).
  • Strutainā (veidojas strutains saturs, iespējama čūlu un fistulu veidošanās).
  • Puvuma (tiek pavadīta ar audu bojājumiem un smagu intoksikāciju).

Turklāt veterinārija  izšķir zemādas, perihondrālo, submukozālo un intramuskulāro flegmonu tipus (atkarībā no slimības atrašanās vietas). Galīgo diagnozi var noteikt tikai ārsts, tāpēc parādoties pirmajām slimības pazīmēm, dzīvnieks nekavējoties jānogādā uz apskati. Ārkārtas gadījumos, neatliekamās palīdzības sniegšanai, būtu jāapmeklē veterinārā klīnika. Šādiem nolūkiem tāpat ir paredzēts arī dienas stacionārs.

 

Diagnostika un ārstēšana

Dzīvnieku diagnostika sākas ar vizuālo apskati un palpāciju veterinārā klīnikā. Pieredzējis ārsts pēc ārējā izskata var noteikt flegmonas esamību. Apsekošana, lai apstiprinātu diagnozi, ietver sevī pilno asins ainu. Mūsdienu veterinārija uzskata, ka iekaisuma procesa attīstības pazīme ir leikocītu skaita palielināšanās un to nenobriedušo formu klātbūtne. Ja kaķis nevar nostāties uz ķepas, var būt nepieciešams rentgens, lai izslēgtu ekstremitātes traumas iespējamību.

Ķirurģiskā ārstēšana veterinārā klīnikā tiek izmantota kā galējais līdzeklis. Visbiežāk var iztikt ar konservatīvām metodēm: tiek nozīmētas plaša darbības spektra spēcīgas antibiotikas. Lai ātrāk izvadītu strutas no brūces, var būt nepieciešama drenāža. Ir svarīgi novērst iekaisuma vietas kairināšanu. Ja Jūs nevarat patstāvīgi veikt injekcijas, bet regulāri atvest dzīvnieku ir problemātiski, izmantojiet dienas stacionāra pakalpojumus veterinārā klīnikā.

Ja tuvumā ir veterinārā klīnika, tad palīdzēt slimajam dzīvniekam. Dažreiz nepieciešams rentgens un vajadzīgie izmeklējumi vakarā vai nakts laikā.