Enciklopēdija

Dzīvnieku sēnīšu slimības: diagnostika un ārstēšanas metodes

Vēcums: -

Simptomātika: Tas ir sēnīšu ādas slimību komplekss, kuru ierosina pelējuma sēnītes Dermatophytes grupas.

Dermatofītijas – tas ir sēnīšu ādas slimību komplekss, kuru ierosina pelējuma sēnītes Dermatophytes grupas, Trychophiton dzimtes, Microsporum, utt. Pie dermatofītiem pieder: trihofītija, cirpējēde, mikrosporija. Dermatofītijas ierosinātāji var saglabāties augsnē līdz trim mēnešiem, bet uz inficētā dzīvnieka spalvas eksistē līdz 10 gadiem. Šāda noturība praktiski pilnīgi izslēdz pašizārstēšanās iespēju un veicina slimības recidīvu.

Ko ietekmē dermatofītijas

No dermatofītijām cieš ļoti daudzi dzīvnieku veidi, ieskaitot mājdzīvniekus. Diemžēl dzīvnieku ādas slimības, kuras var pielipt kontaktējot ar dzīvnieku, ir bīstamas arī cilvēkam. Visbiežāk cilvēki inficējas imunodeficīta gadījumos, tāpat uzņēmīgi pret infekciju ir bērni līdz piecu gadu vecumam un vecāka gadagājuma cilvēki.

Inficēšanās ar dermatofītijām notiek kontaktu ceļā, no slimā dzīvnieka veselam dzīvniekam, inficēšanos veicina plaisas ādā, nobrāzumi vai skrambas uz ādas. Tāpat inficēšanās var notikt caur sadzīves priekšmetiem, mēbelēm, aprīkojumu (kakla siksnas, uzpurņi). Mājdzīvnieki visbiežāk inficējas no klaiņojošiem suņiem un kaķiem, turklāt inficēšanās iespējama, ar sēnīšu sporu palīdzību, kuras tiek ienestas ar apaviem un cilveka drēbēm, pat tad, ja mājdzīvnieks neiet ārā.

Slimības norise, diagnostika un ārstēšana

Inkubācijas periods ilgst no 6 līdz 30 dienām. Pēc saskares ar ādu, sēnītes sāk aktīvi izdalīt fermentus un toksiskas vielas, kuras noārda ādas raga slāni, izraisot vietēju iekaisumu, kas ļauj ierosinātājam iekļūt matiņu folikulās. Matiņi, kuriem ir bojātas folikulas, viegli lūzt vai pilnībā izkrīt, veidojot pliku ādas laukumu, kas pārklāts ar sausām strutām un kreveli. Slimības ilgtermiņā un neārstēšanas gadījumā, izraisītājs iedarbojas uz dziļajiem ādas slāņiem un audiem, izraisot smagu iekaisumu.

Ārsta galvenais uzdevums ir diagnosticēt, kāds sēnīšu slimības paveids ir dzīvniekam: mikrosporija vai trihofītija. Pieredzējis ārsts var noteikt diagnozi vizuālas apskates rezultātā, taču drošībai veic laboratorijas testu, kurš precīzi nosaka patogēnu un tiek nozīmēta efektīva ārstēšana.

Terapija ietver sevī vietējo un sistēmisko pretsēnīšu preparātu izmantošanu. Slimības skartie ādas apgabali tiek apstrādāti ar antiseptiķi. Slimajam dzīvniekam nozīmē sabalansētu diētu un vitamīnus.

Dermatofītijas gadījumā prognozes parasti ir labvēlīgas un tas lielā mērā ir atkarīgs no tā, cik ātri uzstādīja diagnozi un uzsāka ārstēšanu. Savlaicīgi pieņemto pasākumu rezultātā, bojātais ādas laukums ļoti ātri apaug ar spalvu, bet pati slimība pāriet, neradot kaitējumu organismam.

Veterinārā klīnika Amis veic diferenciālo dermatofītiju diagnostiku ar turpmāko efektīvo terapiju. Nekādā gadījumā nenodarbojieties ar pašārstēšanu! Pretsēnīšu preparāti ir ļoti toksiski un ir svarīga pareiza deva. Kad parādās pirmie sēnīšu slimības simptomi nekavējoties dodieties pēc palīdzības pie speciālistiem.