Enciklopēdija

Demodekoze

Vēcums: pārsvarā jaunie dzīvnieki.

Simptomātika: nieze, alopēcija, atslāņojas ādas zvīņas, bruces, piodermija.

Demodekozedzīvnieku ādas slimība, ko izraisa Demodex ērces. Šīs ērces atrodas matiņu folikulās un uz ādas, kā normālas ādas mikrofloras pārstāvji, taču, ja to skaits pārsniedz pieļaujamo daudzumu, veidojas demodekozes simptomi. Tie ir šādi: ādas slāņu nolobīšanās, apsārtums, asiņainu brūcīšu parādīšanās. Jaundzimušie kucēni inficējas ar ērcēm no mātes, uzreiz pēc piedzimšanas.

Parazīti sāk izrādīt pārmērīgu aktivitāti, ja ir pazemināta ādas imunitāte. Dažiem suņiem ir ģenētiska nosliece uz T-šūnas imunitātes defektu. Ādas imūndeficīts var būt piodermas sekas. Turklāt, ir suņu šķirnes, kurām ir nosliece uz demodekozes attīstību: skotu terjeri, mopši, šarpeji, Vesthailendas terjeri, vācu aitu suņi, angļu vai franču buldogi. Tiek atzīmēts, šīs slimības attīstību veicina dzīvnieka tīrasinība.

Demodekoze tiek klasificēta atkarībā no ādas bojājumu īpatnībām. Pastāv lokalizēta demodekoze un ģeneralizētā.

Lokalizētā demodekoze

Lokalizētā demodekoze pirmo reizi parādās 3-6 mēnešu vecumā un veido izolētus plankumus (līdz pieciem). Skartajās vietās tiek novērota alopēcija, atslāņojas ādas zvīņas. Visbiežāk šāda demodekozes forma skar dzīvnieka purniņu un acis. Var tikt novērota vāji izteikta nieze.

Ģeneralizētā demodekoze

Pirmās šīs formas demodekozes izpausmes var sākties 3-18 mēnešu vecumā. Izpaužas ar daudziem ādas bojājumiem, kuri visbiežāk lokalizējas uz ekstremitātēm, galvas, kā arī gar visu ķermeni. Šīs formas demodekozes simptomi ir spilgti izteikti un raksturojas ar stipru niezi un ādas virsējo slāņu atslāņošanos līdz pat asiņojošām brūcēm, izpaužas kā ādas eritēma, alopēcija. Bieži ģeneralizēto demodekozi pavada piodermija, kuru izraisa Staphyloccocus intermedius.

Pieaugušiem dzīvniekiem tā attīstās reti un vienmēr norāda uz nopietniem organisma bojājumiem, tādiem kā iekšējo orgānu slimības, ļaundabīgie veidojumi, izteikts imūndeficīts.

Demodekozes terapija

Veterinārārsti demodekozes ārstēšanu veic specializētā klīnikā. Ja runa iet par ģeneralizēto formu, tad terapija var ilgt vairākus mēnešus. Nozīmē pretparazītu preparātus, ja parādās piodermija, tiek nozīmēts ilgstošs antibiotiku terapijas kurss. Ārstēšanas efektivitāti pārbauda ar biopsiju, ņemot paraugus ik pēc 4-5 nedēļām.

Izārstēšanās prognoze ir labvēlīga, taču terapijas ilgums ir atkarīgs no dzīvnieka ādas slimības ilguma. Veterinārajā klīnikā Ami’s Jūsu dzīvniekam sniegs kvalificētu palīdzību, tāpēc gaidām Jūs!