Enciklopēdija

Kaķu atopija

Vēcums: jebkurš

Simptomātika: spalvas izkrišana, kreveles uz ādas, āgas deformēšana, stipra nieze

Kaķu alerģija ir diezgan izplatīta saslimšana, kurai ir raksturīgi šādi simptomi:

  • Sāk izkrist spalva, bieži vien kumšķiem.
  • Parādās eozinofīlās plēksnes.
  • Āda būtiski deformējas, jo dzīvnieks to pastāvīgi izlaiza, kasa, kož, jo ir stipra nieze.
  • Parādās kreveles uz galvas un ķermeņa.

Atopiskais dermatīts jab atopija rodas alergēnu iedarbības rezultātā, un tādi var būt: ziedputekšņi, koki, zāle, noteikti produkti, blusu kodieni, mājas ērces un putekļi, sadzīves priekšmeti, šampūni, utt. Kontaktējot ar alergēnu, organisma imūnsistēma provocē olbaltuma IgE izstrādi, kurš piestiprinās pie šūnas savienotājaudiem, kuri izvietoti ādā un sāk izdalīt histamīnu – ķīmisku savienojumu ar kairinošu iedarbību. Šo procesu pavada nieze, tūska, attīstās eozinofīlās plēksnes.

Atopija neparādās uzreiz, tās progresēšanai kādu laiku nepieciešams kontakts ar alergēnu. Parasti šim saslimšanas riskam ir pakļauti jaunie dzīvnieki: no gada līdz trim gadiem, taču mēdz būt gadījumi, kad alerģija parādās 6-8 gadu vecumā. Jo vecāks kaķis – jo grūtāk norit slimības gaita.

Diagnostika

Parādoties atopijas simptomiem, nepieciešams noteikt, kas tieši provocē slimību. Atklāt konkrēto alergēnu var veicot asins analīzi vai intradermālo testu. Ir gadījumi, kad noteikt alergēnu nav mērķtiecīgi. Piemēram, dzīvnieku ietekmē sezonas alerģija: vienā un tajā pašā mēnesī katru gadu, dzīvniekam sākas nieze, parādās kreveles uz ādas. Šajā situācijā ārsts var nozīmēt terapiju, kura atvieglo ādas niezi līdz nākošajam recidīvam.

Ārstēšana

Kaķu alerģija prasa kompleksu ārstēšanu, it īpaši, ja uz ādas jau parādījušās eozinofīlās plēksnītes. Tādā gadījumā nepietiks tikai ar antihistamīna preparātiem, jo šis simptoms terapeitiski slikti ārstējas. Parasti simptomu novēršanai kaķi apstrādā ar speciālu šampūnu vai ziedi. Tas novērš niezi, taču iedarbojas īslaicīgi. Ārsts izvēlās dzīvniekam antihistamīna preparātus, kurus nepieciešams izmantot stingri pēc instrukcijas norādījumiem. Lieta ir tāda, ka šie preparāti var izraisīt blakus efektus, tāpēc prasa kompetentu izvēli un dozēšanas noteikumu ievērošanu. Niezes novēršanai un ādas iekaisuma samazināšānai kaķim var tikt nozīmēti steroīdi. To izmantošana ir attaisnojoša tikai tadā gadījumā, ja citi līdzekļi nav devuši labus rezultātus, taču aizrauties ar šo terapijas līdzekli nevajadzētu, tā kā steroīdi var izsaukt “ilgspēlējošus” blakusefektus.

Profilaktika

Ja Jūs zināt, kas tieši izsauca alerģisko reakciju Jūsu mīlulim, dariet visu iespējamo, lai novērstu kontaktu ar alergēnu. Regulāra telpu uzkopšana, pareiza ēdināšana, labi izvēdinātas telpas un kvalitatīvu kopšanas līdzekļu izmantošana, ļaus minimalizēt atopijas izpausmi. Gadījumā, ja kaķis saslimis – nemēģiniet to ārstēt patstāvīgi, to veiks veterinārā klīnika Ami’s. Mūsu ārsti veiks diagnostiku, noteiks efektīvāko ārstēšanas veidu un sniegs visas nepieciešamās rekomendācijas tālākai slimā dzīvnieka aprūpei.