Enciklopēdija

Adenoviroze (infekcijas klepus) suņiem

Vēcums: -

Simptomātika: lipīga elpošanas orgānu slimība, izpaužas klepus veidā.

Infekcijas traheobronhīts – lipīga elpošanas orgānu slimība, izpaužas klepus veidā. Viens no traheobronhīta infekcijas suņiem izraisītājiem var būt 1-2 tipa adenovīrusi. Infekcijas traheobronhīts visbiežāk sastopams dzīvnieku koncentrēšanās vietās (dzīvnieku pastaigas laukumi, zooveikali, zinātniskās pētniecības laboratorijas). Saslimšana var parādīties jebkurā vecumā, taču īpaši smagi slimība noris kucēniem vecumā no 6 nedēļām līdz 6 mēnešiem. Saslimšanu predisponē iedzimtas elpošanas sistēmas patoloģijas, hronisks bronhīts, bronhoektāzes.

Diagnostika

Klīnisko simptomu izpausme ir atkarīga no elpošanas sistēmas bojājumiem un suņa vecuma. Dažreiz slimība izpaužas tikai kā klepus. Citos gadījumos, attīstās smaga, dzīvībai bīstama pneimonija.

Visbiežāk nekomplicēta infekcijas traheobronhīta izpausme – klepus, kas parādās pēc 4 dienām, kad noticis kontakts ar izraisītāju. Tas var būt sauss vai mitrs, rejošs vai mīksts. Dažreiz klepus lēkmei pievienojas krēpu izdalīšanās, vemšana. Klepus provoce uzbudinājumu, fizisko slodzi, temperatūras izmaiņas vai ieelpojamā gaisa mitrumu, spiedienu uz trahejām.

Smaga veida traheobronhītu pavada drudzis (39-40 C), anoreksija un mitrs (produktīvs) klepus. Reizēm tiek novēroti izdalījumi no deguna, miegainība, elpas trūkums, tolerances pret fizisko slodzi samazināšanās. Elpošanas trokšņi parasti nemainās, dažos gadījumos dzirdama bronhiālā elpošana, krepitācija, retāk patoloģiskie trokšņi.

Lai noteiktu pareizo diagnozi nepieciešams izslēgt neinfekciozos klepus cēloņus. Klīniski noteikt infekcijas traheobronhīta izraisītāja tipu nav iespējams. Diagnostikā palīdzēs anamnēzes dati, ziņas par vakcinācijām, utt.

Laboratoriskās un citas izpētes metodes

Agrīnā slimības stadijā tiek konstatēta leikocītu skaita samazināšanās perifērajā asinsritē, kas ir raksturīgi traheobronhīta vīrusu etioloģijā. Attīstoties pneimonijai atzīmē neitrofīlās leikocitozes formulas nobīdi pa kreisi. Bioķīmiskā asins aina un klīniskās urīna analīzes parasti ir bez novirzēm no normas.

Krūšukurvja rentgenogrāfija, ja nav infekcijas traheobronhīta komplikāciju, neuzrāda raksturīgās izmaiņas, taču ļauj izslēgt vairākus klepus neinfekciozos iemeslus. Attīstoties pneimonijai rentgenoloģiski konstatē perēkļu vai difūzo ēnojumu.

Smaga traheobronhīta gadījumā nepieciešama bronhoskopija, nepieciešams paņemt paraugus no trahejas vai jāizpilda bronhoalveolārā lavāža. Iegūto šķidrumu pakļauj bakterioloģiskai pārbaudei, lai noteiktu mikrofloras jūtīgumu pret antibiotikām.

Veicot plaušu, kuras ietekmējusi suņu paragripa, patalogoanatomiskos pētījumus, tiek atklāti petehiāli asinsizplūdumi. Ar fluorescences metodi var atklāt vīrusu bronhu un bronhiolu cilindriskajās epitēlija šūnās. Infekcijai, ko izraisa otrā tipa suņu adenovīruss, raksturīgi lieli iekškodolu ieslēgumi bronhu un alveolu epitēliocītos, tie tiek atklāti 1 mēneša vai ilgākā laikā pēc pārciestās slimības.

Gadījumos, kad traheobronhītu izraisa Bordetella vai citas baktērijas, atklāj strutojošu bronhītu, traheītu un rinītu, palielinātus bronhiālos, retrofaringeālos mezglus.

Gļotu mikroskopiskā izmeklēšana atklāj daudzus mikroorganismus.

Ārstēšana

Nekomplicēto infekciju traheobronhītu ārstē ambulatori. Attīstoties komplikācijām (īpaši pneimonijai) nepieciešama hospitalizācija. Nekomplicēta traheobronhīta gadījumā fiziskās slodzes ierobežo uz 2-3 nedēļām, sarežģītos gadījumos nepieciešams miers, līdz izzūd pneimonijas rentgenoloģiskās pazīmes. Nepieciešams nodrošināt labu dzīvnieka barošanu. Suņi, slimi ar infekciju traheobronhītu, ir bīstami citiem dzīvniekiem, tāpēc tos jāizolē. Nekomplicēta bronhīta ārstēšanu sāk ar amoksicilīnu, papildinātu ar klavulānskābi (amoksiklāvs). Smagas slimības gaitas gadījumā efektīvs ir gentamicīns, 1 paaudzes cefalosporīns vai enrofloksacīns. Terapiju turpina ne mazāk, kā 10 dienas, līdz pazūd pneimonijas rentgenoloģiskās pazīmes.

Lai mazinātu traheobronhīta simptomus nozīmē tvaika inhalācijas, izotonisko nātrija hlorīda šķīdumu, izmantojot smidzinātāju, 3 reizes dienā. Skaļu trokšņu gadījumā var izmantot bronhodilatatorus. Nekomplicēta infekciju traheobronhīta piemērotas terapijas gadījumā ārstēšanu pabeidz 10-14 dienās. Ja klepus ilgst vairāk kā 2 nedēļas, nepieciešams pārskatīt diagnozi. Sarežģīta traheobronhīta ilgums sastāda 2-5 nedēļas. Pēc 14 dienām, kad ir izzudušas klīniskās pazīmes, nepieciešams atkārtoti veikt krūšukurvja rentgenogrammu.